14 Şubat 2011 Pazartesi

PAZAR BEREKETİ

Güzel bir pazar günüydü geçip giden.Akılda kalanlar  ve objektiften yansıyanlar...Pazar sabahı bereketi.Ağlara takılan balıklar balıkçının ellerinde ağdan ayıklanmakta.


İşte o meşhur zehirli baldıranlar.Biz haşlayıp zeytinyağı limon eşliğinde tüketiyoruz kendilerini.Pek bi lezzetli oluyor.Zehirli olanı başka bir cinsi sanırım.
Bu lavantaya benzeyen bitki karabaş otu.Bodrumlular ana-baba çiçeği diyorlar.Bitkilerle tedaviyi, ilaçlarla tedaviye tercih eden bir doktorum vardı bir zamanlar.Onun sayesinde tanıdım ben bu bitkiyi.Baş ağrım için önerdiği karışımın içinde bu da vardı. Öyle çok faydası var ki saymakla bitmez.

Meyan kökü.Bir alttaki fotağraftakide bitkisi.Kendimi çok şanslı hissediyorum.Kısa bir hafta sonu yürüyüşüden bile elim kolum dolu dönüyorum, doğa ana sayesinde.Oldukça şekerli bir tada sahip.Çünkü içinde %10 kadar doğal bitkisel şeker bulundurmaktaymış.Eskiler ona "ecza deposu" derlermiş.Sanırım bu isim her şeyi anlatmaya yetiyor.İris, ne kadar güzel değil mi?

5 yorum:

 1. Çok imrendim şimdi orada olmak vardı.

  YanıtlaSil
 2. Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul kandilin mübarek olsun.En içten sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 3. Cok guzel resimler. Doga ile icice olmak ne guzel. Insanin icini huzurla mutlulukla dolduruyor...

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Fatoş, güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.Dilerim tüm dileklerin ve duaların kabul olur.

  Sevgili Handan ve Duygu,
  ben doğaya yakın olabilen şanslı insanlardanım.Gerçekte de huzur doğanın ta kendisi.

  YanıtlaSil
 5. ay ne keyifli kareler böyle.
  bayıldım inanki sevgili arkadaşım.
  yüreğin güzel görmesi çok önemli.
  ne güzel bakıyorsun sen öyle dünyaya.
  sevgilerimle...

  YanıtlaSil